Informacje dla pasażera:
Korzystając z usług transportu zbiorowego należy zakupić bilet przed rozpoczęciem jazdy.
Zasady organizacji transportu zbiorowego PKS reguluje ustawa Prawo Przewozowe (Link->), rozporządzenia wydane na jej podstawie oraz „Taryfa przewozu” danego przewoźnika, która zawiera wszystkie istotne aspekty. W ramach własnej polityki marketingowej „Taryfa przewozu” może zawierać korzystniejsze postanowienia dla podróżnego niż akty nadrzędne.
W dobrze pojętym interesie należy zapoznać się z wyżej wzmiankowanymi przepisami przed rozpoczęciem podróży. Dostępne są na stronach www przewoźników, tablicach informacyjnych dworców, do wglądu u kierowcy.
W zależności od zorganizowania przewoźnika zakupu biletu można dokonać w kasie biletowej na dworcu, u kierowcy, przez internet. Bilet na przejazd może mieć postać: papierową – wydruk z kasy fiskalnej, postać elektroniczną e-bilet/e-karta lub w formie SMS-a czy e-maila na urządzeniach mobilnych. Pod względem okresu ważności bilet może być: jednorazowy, miesięczny ulgowy (na miesiąc kalendarzowy), okresowy na konkretny odcinek czasu. Niezależnie od postaci biletu należy: zachować go przez cały czas podróży, okazywać na żądanie osób uprawnionych do kontroli przewozów. Należy pamiętać, że bilet jest jednocześnie polisą ubezpieczeniową. W przypadku zdarzenia drogowego na jego podstawie będzie można dochodzić roszczeń odszkodowawczych.
Bilety dzielimy na „Normalne” i „Ulgowe” a te ostatnie, ze względu na charakter ulgi: - ulgi ustawowe (szeroki opis, wzory dokumentów -> link) - ulgi handlowe przewoźnika - ulgi gminne (w komunikacji PKS świadczonej na liniach podmiejskich na rzecz określonej gminy) Informacji odnośnie ulg handlowych i gminnych należy szukać na stronach właściwych przewoźników, gdyż ich zasady ustalają odpowiednio konkretny przewoźnik lub gmina). Jeśli sprzedaż biletów prowadzi kierowca warto zapytać go przed zakupem biletu o ulgi handlowe.
UWAGA: ulgi co do zasady nie kumulują się. Uprawniony podróżny ma prawo wybrać jedną, najkorzystniejszą dla niego ulgę.
Uprawnienia do kontroli biletów: - kierowca autobusu zawsze (w szczególności ma obowiązek weryfikowania biletów ulgowych zakupionych w kasie oraz dokumentów podróżnego uprawniającej do ulgi) - rewizor, kontroler biletów na podstawie art. 33a Ustawy „Prawo przewozowe”, który na widocznym miejscu posiada identyfikator z danymi: * nazwa przewoźnika * fotografia * numer służbowy * zakres upoważnienia * okres na jaki został wydany * pieczęć i podpis przewoźnika
Każdy rewizor posiada imienne upoważnienie do przetwarzania danych osobowych, których administratorem jest Firma FRAMAN